Home / Я - психолог / ПРО ВАЖЛИВІСТЬ НЕРЕАЛІЗОВАНОЇ МОЖЛИВОСТІ
ПРО ВАЖЛИВІСТЬ НЕРЕАЛІЗОВАНОЇ МОЖЛИВОСТІ

ПРО ВАЖЛИВІСТЬ НЕРЕАЛІЗОВАНОЇ МОЖЛИВОСТІ

Чому одна людина досягає висот у житті, а інша ‒ ні? Чому дехто залишається «вічним принцом», хоча давно вже міг би бути «королем»? Чому далеко не всі відмінники у школі стають відмінниками в житті? Чому досить часто найкращих результатів досягають ті, хто на перший погляд не зовсім надається до тієї чи іншої діяльності?

Потенціал як причина нереалізованості

Уявімо собі чарівну дівчину, яка завдяки  красі і розуму оточена підвищеною увагою десятьох галантних кавалерів. Кожен із них, звісно, має і переваги і недоліки, однак кожен міг би виявитися дуже вдалою пасією для нашої героїні, яка, зауважте, купається у променях слави і сповна насолоджується власною потрібністю. Погодьтеся, доки дівчина не зробила остаточного вибору, вона потрібна всім і кожен готовий їй допомагати, турбуватись і любити. Але тільки-но вона прийме рішення і вибере собі у супутники життя когось одного, це автоматично вб’є інтерес інших дев’яти. Наче казка про Попелюшку: карета перетвориться на гарбуз, а коні – на мишей. Ех, як було б добре продовжити казку і аби бал тривав вічно, ‒ напевно, подумала тоді Попелюшка. Але  наша героїня вибір таки насправді має – потрібно лише нічого не робити! Залишити все як є. Підтримувати status quo. Для того, щоб далі залишатися бажаною і підтримувати інтерес, виходити заміж не можна!

Або уявимо собі пана, який із кругленькою сумою у кишені, скажімо 10 000 грн., ходить по великому торговельному центру. Пан почувається королем, бо куди би не поїхав ‒ чи то у бутік з дорогим одягом чи магазин із інструментами, або навіть салон техніки, він здатен дозволити собі  майже все що завгодно.

Фонд

 

Ясна річ, подібні можливості надають відчуття впевненості і самодостатності, що автоматично привертає увагу продавців, які всіляко догоджатимуть такому в прямому і переносному сенсі «дорогоцінному» покупцю. Вимагаючи поваги до себе, пан розпитуватиме про найдрібніші деталі речей, які його цікавитимуть, відчуваючи від цього неабияке задоволення. Але що відбудеться, коли він зупинить свій вибір на якомусь новомодному і доброму технічному гаджеті? У нього буде  суперсучасний девайс, але більше натомість не буде можливості вибирати, а отже, і втратиться відчуття впевненості! Як би парадоксально це не звучало, але факт залишається фактом: пану нічого купувати не можна!

Злий жарт долі: чим більше потенціалу в людини, тим більше вона зволікатиме, роздумуватиме і не діятиме. Менш приваблива дівчина цінуватиме свого єдиного кавалера, народить йому діточок, як на небі зірочок, завдяки любові і підтримці зробить його багатієм і житиме-поживатиме у радості і щасті аж до смерті. А менш багатий чоловік витратить заощадження на який-небудь актив, зрозуміє, що йому ще треба працювати і працювати, тим і займеться, досягаючи все більше і більше. Саме так, як це робить заробітчанин, приїхавши у чужу країну – позбавлений вибору і перспектив, він змушений діяти, на відміну від місцевих «аборигенів», які мають що їсти і де спати без особливого докладання зусиль. Як не крути, а нереалізована можливість важлива і більш приємна для людини, аніж реалізована, оскільки супроводжується цілим «букетом» щонайприємніших відчуттів: впевненості, можливості вибору, власної цінності тощо.

Безперспективність як двигун розвитку

Людина, яка нічого не досягає, просто відчуває, що ще має надто багато часу і можливостей. Її потенціал є і бар’єром. Хоча на перший погляд все виглядає навпаки: людина начебто стає ледачою через безперспективність, а нещасливість  і нереалізованість ‒  теж не від доброго життя. Але парадоксальним чином починає діяти лише та  людина, яка відчуває обмеженість часу. Всі проблеми з неможливістю визначитися зі своєю ціллю, покликанням, призначенням у житті чи партнером є нічим іншим, як надміром перспективності у власній уяві. Той, хто падає у провалля, не вибирає, за яку гілку зачепитися. Всі проблеми з мотивацією, наприклад у підлітків чи студентів, або навіть менеджерів, – від надміру часу і вибору. Це ж наскільки перспективною має уявляти себе людина, щоб нічого не робити???

Найпишніший бур’ян розростається саме на чорноземі, а не на пісковику. Можливо, навіть з «цієї опери» і приказка про те, що доки грім не вдарить чоловік не перехреститься: ми діємо тільки за умов крайньої необхідності, хоча, звичайно, у кожного вони свої. Для когось крайній біль ‒ це коли нереально забезпечити доїзд до школи дітей на власному «Бентлі», а для декого лише тоді, коли вдома вже нема що їсти і навіть по засіках немає чого наскребти на поганенького колобка.

Пригадується феномен Базермана, що називає дві крайності, між якими живе людина ‒ страх і жадібність. Так, у того, хто нічого не досягає, страх втрати надто слабкий – тоді неможливості чогось не досягнути навіть не відчувається. Натомість акцентована і гіперболізована «жадібність» ‒ це бажання отримати більше, або,  інакше кажучи, розвинуте небажання недоотримати.

cogs-m

Мабуть, варто врахувати: під час вибору людський мозок працює на найвищих, а отже, і ресурсно найвитратніших частотах, тому людина (її мозок) ненавидить вибирати, тобто приймати рішення (бо це сприймається як його біологічне «зношення»), хоча, з іншого боку, всі обожнюють мати вибір. Нестерпно сприймати саму думку про те, що хтось чи щось здатен нашу волю узурпувати. Такий от парадокс. Спробуйте обмежити дівчину в можливості вибору десертів у ресторані, звівши все до однієї наявної пропозиції, ‒ і виникне бажання змінити заклад. Натомість якщо буде запропоновано десяток рівнозначних і рівносмачних десертів, то та сама дівчина «зависне» на чималий відтинок часу. Це загальнолюдська риса, що стосується рівним чином як чоловіків, так і жінок, як бізнесменів, так і митців, як тих, хто вважають себе раціоналами, так і тих, хто відносить себе до ірраціоналів.

Фактично в душі у «перспективної» (на її підсвідому думку) людини відбувається приблизно такий діалог: - Не хочу відчувати муки вибору і приймати рішення, тому дайте все! – А й справді, не буду ні від чого відмовлятися! І тільки дефіцит часу, ресурсів, у т.ч. перспектив і потенціалу, змушує діяти. Якщо людина має надмір часу, ресурсів і можливостей, то просто нічого не цінуватиме. У потенційного генія завжди є вибір – і йому важко визначитися з одним шляхом, бо тоді доведеться відмовитися від не менш привабливих інших. Тому він зазвичай так ніколи і не визначається на сто процентів, а це для справді видатних здобутків вкрай важливо.

Експерименти Олдса і Мілнера

Ще у середині XX століття, майже через півстоліття після експериментів Павлова на своїх собаках,  американські вчені Джеймс Олдс (JamesOlds) і Петер Мілнер (PeterMilner) провели ряд експериментів, спрямованих на дослідження мозку мишей. У різні зони мозку вживлювали електроди і подразнювали їх, пропускаючи певний слабкий електричний струм. Серія досліджень дозволила виявити таку зону, подразнення якої викликало у мишей неймовірно приємні відчуття. Принаймні, коли мишка сама могла пускати у них струм, через підключену в  клітці педальку, то цим займалася до нестями, відмовляючись від їжі і сну. Причому, якщо мишу вчасно не зупиняли, то вона навіть вибирала смерть від такого приємного подразнення, а не самозбереження через відмову від ейфорії. Вчені тріумфували. Адже вони знайшли «центр задоволення», святу святих Всесвіту, через що можна здійснювати прямий вплив на дії живої істоти! А отже, якщо це працює на мишах, то повинно спрацювати і на людині.

Згодом інші вчені знайшли таку зону і в інших істот, зокрема мавпи і людини, а окрім того, інші центри мозку – наприклад, «зону болю». Однак найважливішим було інше ‒ «зона задоволення» виявилася нічим іншим, як  «зоною очікування задоволення»! Дивина, але коли миша натискала педаль,  вона нагадувала учасника азартної гри, якого переслідує ідея фікс про майбутній неймовірний виграш і який, забуваючи про все на світі, знову і знову тягне донизу «однорукого бандита» або вкотре розкладає пасьянс. Виявляється, людина ладна проміняти справжнє задоволення і радість на їх очікування. Якщо подумати, то це не надто адекватна заміна. Та хто сказав, що людина діє логічно?

Проте, коли розглянути таку поведінку миші як еволюційний механізм, то він виглядатиме як цілком виправданий. Адже якщо будь-яка істота не отримає задоволення з першого разу і припинить спроби досягнути, то одразу втратить пристосованість до зовнішніх умов і конкурентні переваги серед родичів. Без «очікування задоволення» дитина так ніколи б не навчилася ходити, співак – співати, а продавець ‒ здійснювати  якнайвигідніші угоди. Це стосується будь-якої  риси людини, навіть дрібниці: вміння готувати сирники чи віри наступного разу дістатися на роботу вчасно.

Ще одну причину, мабуть, слід шукати у гормонах, які виділяються у різних ситуаціях. Під час очікування мозок «мотивує» і «підкріплює» нас дофаміном, більш стійкими і, що важливо, тривалими відчуттями радості і щастя, які от-от з’являться ‒ тільки спробуй ще. Фактично нереалізована можливість викликає у мозку очікування насолоди, що є завжди дуже приємним відчуттям. Гормони наче кажуть нам: «Ти на правильному шляху, тільки спробуй ще», «Нумо, друже, тобі все вдасться!». За успіх людей нагороджують дуже сильним, але короткотривалим станом екстазу, випускаючи досі не до кінця з’ясований букет суміші гормонів: серотоніну, окситоцину і норадреналіну. Щоб не виникало запаморочення від досягнень і людина йшла далі, подібна дія не повинна бути тривалою. Ось така «гормональна кухня» нашого мозку. Тому багато для кого спроба і старання, рівно як і можливість вибирати, мають більше сенсу, аніж справжні досягнення.

Отак те, що на якомусь етапі є перевагою, на наступному ‒ вже стає тягарем. Тож проблема не у тому, що ми очікуємо задоволення, – це розумний еволюційний механізм, а в тому, в чому саме полягатимуть очікування. Для когось це буде азартна гра і пробивання головою стіни, а для когось нова галузь бізнесу чи проведене дослідження. Те, чого ми не можемо і чого не потрібно позбуватися, варто використати на свою користь.

Реалізованість vs перспективність

Невиграний кубок вабить більше, ніж уже виграний, зваблена людина втрачає свої принади,  омріяна посада втрачає лоск, здобута вершина блякне, коли далеко на горизонті видніє ще непідкорена. Якщо людина чогось не досягає або не має, то можете бути певні: відсутність і очікування забезпечать більше переваг, аніж отримання і наявність. Повторюся: кожна нереалізована можливість уособлює якусь дуже значну поточну перевагу! На  внутрішніх вагах людини бездіяльність переважила можливі здобутки від дії.

26993317

Реалізованість гостро суперечить  перспективності, бо доки людина перспективна, вона багатьом потрібна, однак коли доведеться визначитися зі своїм вибором, деякі двері автоматично зачиняться. Тобто виглядає на те, що або людина робить вибір і отримує радість від просування вперед у межах свого вибору, або, залишаючи всі двері відчиненими, зволікає до останнього. Такий собі вічний Буриданів осел(вислів, що характеризує людину, яка перебуває у крайній нерішучості та не знає, яке прийняти рішення; французький філософ Жан Буриданрозвинув цю теорію і для наочності навів приклад осла, який, перебуваючи на рівній відстані між двома однаковими оберемками сіна, наражається на небезпеку померти з голоду, бо через свою нерішучість не може надати перевагу одному із них) чи/і перверзійний психологічний  аспект парадоксу Мпемби (парадокс, який свідчить, що гаряча вода за деяких умов може замерзнути швидше, ніж холодна).

Доля «принца» чи «принцеси», юного дарування, молодого генія, перспективного  спеціаліста є непростою, бо, чим більший у людини вибір, тим важче з ним визначитися. Реалізованими ми здатні стати в одній, або щонайбільше у декількох сферах, а перспективними ‒ у скількох завгодно. Не так-то просто розлучитися з власною альтернативною перспективністю і нереалізованою можливістю.

Час робити висновки: перешкодою для наших досягнень часто стає власна перспективність. Нереалізована можливість має свої переваги,  часто-густо виглядаючи спокусливіше від такої ж реалізованої. Це не соціальна лінь чи навіть не родинна модель, а еволюційний механізм підкріплення постійних нових спроб із урахуванням накладеного психологічного небажання приймати рішення (втомлюватися, коли цього можна уникнути). Тож варто нарешті відчути і зрозуміти скінченність свого часу. «Позбуватися власної перспективності», відчуваючи безперспективність і біль від втраченого моменту, діяти! Збільшувати власні цілі до таких масштабів, аби шанси їх досягнути спрацьовували в єдиному випадку – діяти впродовж цілого життя, починаючи від зараз. Нагадувати собі: я більше нічого не вмію, аніж докладати зусиль. Це інші можуть тішитися значним потенціалом і перспективами, а у мене їх немає і тому без постійної роботи над собою і без прийняття важливих рішень просто зараз нічого не вдасться.

Відчувайте обмеженість часу! Реалізовуйте свої можливості! Дійте!

Роман Кушнір, "Експеремент"

Scroll To Top